Twój koszyk jest pusty ...

Kategorie

Kontakt

 • E-mail:cafesati@towarowa.com
 • Telefon+48 (56) 4610295
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek
  8:00 - 16:00

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
» Historia ziarenka kawy

Historia ziarenka kawy

Botanika

Krzew

Dziki krzew osiąga od 10 do 15 metrów wysokości. Żyje średnio 60 lat. Podczas 15 do 20 lat produkuje 4 kg owoców przy najlepszych zbiorach (średnio 2,5 kg, czyli ok. 0,5 kg zielonej kawy). Jego konary posiadają dużo drobnych odgałęzień oraz trwałe liście - zielone, błyszczące, o owalnym kształcie. Długość liści wynosi od 8 do 20 cm, a szerokość od 3 do 7 cm. Są one faliste na brzegach i ułożone przeciwstawnie dwa na dwa. Liście arabica są bardziej gładkie i mniejsze od liści gatunku robusta.
 

Kwitnięcie

Kwitnięcie następuje o różnej porze w zależności od klimatu i wysokości terenu. Maksymalna liczba kwitnięć to 15 w ciągu roku. Każda gałąź pokrywa się od 4 do 48 małymi białymi kwiatkami ułożonymi w kiście, rozkwitające w ciągu jednego poranka. 
W przeciwieństwie do robusty kwiaty arabiki są samozapylające się i zmieniają się w jagody. Zapach kwiatów kawowca przypomina zapach jaśminu.

Owoc 

Owoce kawowca przypominają owoce wiśni lub jagody. Są owocami jajokształtnymi o zielonym kolorze, żółte, później czerwone o długości od 17 do 18 mm. Owoc jest otulony cienką osłonką. Żółtawy, słodki miąższ zawiera 2 ziarna przypominające złączone fasolki. Dojrzewanie jest powolne, trwa od 8 do 9 miesięcy dla arabiki i od 10 do 12 miesięcy dla robusty. W zależności od gatunku, osłonka przechodzi od koloru zielonego poprzez czerwony do fioletowego lub z żółtego poprzez ciemno-czerwony do czarnego.

Ziarno

Miąższ zawiera wgłębienie z 2 komórkami, gdzie znajdują się 2 ziarna o jajowatym kształcie, koloru szarozielonego. Ziarna, połączone wewnętrznymi stronami, pokryte są podwójną osłonką: endocarpe lub parche (lekka zewnętrzna osłonka o blado- żółtawym kolorze pergaminu) i albumen lub srebrzystą warstwą, przylegającą do ziarna. Obecność szczątków albumen w procesie mielenia wypalonej kawy, częste w gatunku arabica, jest znakiem jakości. Te minimalne pęknięcia zawierają jeden alkaloid i źródło aromatyczne.

Plantacja

Zasiew

Kawę sieje się lub pikuje. W zasadzie zależy to od zwyczaju lokalnego. Praktykuje się zwłaszcza przesadzanie rozsad wyhodowanych z ziaren w rozsadniku. Ziarna wyhodowane są bezpośrednio z kawowców o dobrych zbiorach i pięknych owocach. Najlepsze owoce znajdują się na krzewach 7-8 letnich. Zbiera się tylko owoce dojrzałe. Jeżeli chodzi o sadzonki w rozsadniku, bardzo ostrożnie odrywa się miąższ od ziarna, aby ochronić membranę, która je otacza. Ziemie, które najbardziej odpowiadają uprawie kawowca - to wykarczowane lasy. Gleba winna być lekko kwaśna, bogata w azot, fosforany i potas. Należy uważać, aby ziarna były chronione przed słońcem i wiatrem - są one strzeżone cały czas! Po kiełkowaniu młode rośliny są rozsadzane w odległościach 25 cm. Gdy mają między 8 miesiącami a 1 rokiem, są przenoszone na plantację, gdzie zostają posadzone w odległości od 2 do 2,5 metra, w zależności od gatunku. Młode roślinki umieszcza się w dołku o średnicy 30 cm i tej samej głębokości. Arabikę umieszcza się płyciej. W niektórych krajach, ziarna sieje są od razu na polu. Wyznacza się wówczas kwadrat lub prostokąt i umieszcza ziarna w każdym rogu lub na 2 rzędach równoległych. Gdy rośliny wyrosną ponad powierzchnię ziemi, zatrzymuje się 3 lub 4 wśród najbardziej żywotnych i robi czyste miejsce wokół.

Utrzymanie kawowców

Młode krzewy wymagają szczególnej opieki. Oprócz ochrony przed słońcem i wiatrem, należy je odchwaszczać i regularnie podlewać. W wielu krajach panuje zwyczaj sadzenia innych roślin w żywopłot ochronny. Pomiędzy szeregami kawowców uprawia się też: ziemniaki, bawełnę, bananowce i inne. Młode kawowce, tak samo jak rośliny dorosłe, wymagają dobrej, żyznej gleby. Wszystko to, aby uzyskać kwiaty i potencjał produkcyjny owoców.

Wrogowie kawowca

Uprawa kawowców styka się z trzema typami wrogów: insekty, grzyby i... niepogoda.
Podstawowe insekty szkodzące kawowcom, to:
 • Nematodes lub Anguillules, które atakują korzenie krzewów;
 • Staphanoderes, które pożerają owoce;
 • Insekty, które robią korytarze w pniach i gałęziach kawowca;
 • Szarańcze, mogące zniszczyć w krótkim czasie całą plantację;
 • Gąsienice, pchły, pluskwy i mrówki, które atakują wszystkie liście i owoce.
Dwie choroby najczęściej atakujące kawowce to:
 • Hemileia vastatrix, tzw. "rdza kawy", która oznacza się pojawieniem plam na liściach; 
 • Fusarium xilaroide.
Kawowiec jest także podatny na choroby róż, na phtitiose i pourridies. Poza tym boi się suszy, gorąca lub deszczu, nienawidzi także mrozu, zimna i tornada...

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl